} -->

Podstawy fotografii

niedziela, 17 lutego 2013

...czyli rzeczy które MUSISZ ogarnąć!
Witam ponownie, notka na życzenie kilku osób które prosiły o podstawy foto więc postaram się opisać jak najdokładniej to co każdy początkujący (i nie tylko) powinień wiedzieć :)
Ja również miałam ten sam problem z nauczeniem się niektórych rzeczy bo większość stron która opisywała takie właśnie podstawy pisała je dla mnie niezrozumiałym językiem i z tego co mi piszecie wynika, że macie ten sam problem :) Ja ostatecznie nauczyłam się na swoich błędach ale mam nadzieję, że komuś ta notka się przyda.

Więc bierz aparat i ustaw tryb na manualny. Przykro mi, ale nie można przez całe życie fotografować na auto- trzeba się kiedyś przełamać! :)

***

Czas naświetlania


Czas naświetlania jak widać jest mierzony w ułamkach sekundy lub czasem też w pełnych sekundach: np 1/100 (jedna setna sekundy) lub 2'' (dwie sekundy) i wiele innych wartości.
Czas naświetlania jest wartością, która określa, jak długo migawka, czyli specjalna kurtyna odcinająca obiektyw od elementu światłoczułego, będzie otwarta. Im większa wartość (np. 1/500 s) tym krócej się naświetli zdjęcie a im mniejsza (np. 2'') tym dłużej będzie się naświetlało- proste! :)

Czyyyyyyyli... Krótszych czasów naświetlania używamy przy- pogodzie słonecznej lub dobrym oświetleniu i przy zdjęciach ruchu. Krótszy czas naświetlania sprawia, że ruszający się obiekt pozostanie ostry.

Dłuższych czasów naświetlania używamy przy słabo oświetlonych miejscach lub np. jeżeli chcemy wykorzystać technikę pisania światłem. Dłuższy czas naświetlania sprawi, że światło przez dłuższy czas będzie docierało do matrycy i nasze zdjęcie będzie jaśniejsze.

ALE... inne czynniki też wpływają na czas naświetlania. Musimy brać po uwagę ISO i przysłonę- jeżeli masz cały czas ustawioną przysłonę na powiedzmy, f/4.5 i zrobisz dwa zdjęcia- jedno z czasem 1/200s a drugie 2'', to bardzo możliwe, że pierwsze będzie wyglądało okej ale drugie już będzie prześwietlone. Więc te wszystkie czynniki współpracują ze sobą aby stworzyć dobre zdjęcie :)

A poniżej moja nieudolna próba pokazania wam na czym polega czas naświetlania. Może komuś pomoże. Żeby uzyskać podobną ekspozycję musiałam pozmieniać także ISO i przysłonę :)


A tutaj technika pisania światłem, nieobrobione zdjęcia więc wybaczcie za lekkie niedociągnięcia :)
Na serduszka użyliśmy czasów 4 sekundy i 2 sekundy a na imiona 5 sekund :)***
 
Przysłona


Najlepiej jest według mnie eksperymentować z przysłoną kiedy ma się jasny obiektyw ( czyli obiektyw z przysłoną np f/1.4, f/1.8, f/2.8).
Przysłona to rodzaj specjalnej, regulowanej kurtyny, która może wpuszczać przez obiektyw do wnętrza aparatu więcej lub mniej światła. Zwykle ma ona postać 7 lub więcej nachodzących na siebie czarnych listków, które zwężają lub rozszerzają otwór obiektywu.
Im mniejsza wartość, np. f/1.8, tym więcej światła wpada do środka. A im większa wartość, np. f/22, tym mniej wpada światła

Co lepsze- przysłona nie tylko kontroluje ile wpada światła ale też ma wpływ na głębię ostrości- czyli jak bardzo tło za obiektem będzie zamazane. Bardzo przydatne w portretach :)

Ale... poprzednio jak z czasem naświetlania, też inne czynniki wpływają na wartość przysłony. Jeżeli zmniejszymy otwór przysłony do np. f/4.5 musimy zwiększyć czas naświetlania lub ISO ponieważ wysoka przysłona nie wpuszcza wystarczająco dużo świała. 


Czyli przysłony używamy wtedy kiedy chcemy uzyskać jak największy rozmaz na zdjęciu za obiektem który jest ostry i kiedy chcemy np, żeby wpadło jak najwięcej światła bo warunki oświetleniowe są słabe.

***

ISO


ISO to nic innego jak czułość matrycy. Matryce aparatów fotograficznych dają możliwość regulacji ich czułości w bardzo szerokim zakresie: 50, 100, 200, 400, 800 i wyżej.
Jeżeli mamy do czynienia z niedoświetlonym pokojem czy zachmurzonym dniem, wtedy zwiększamy wartość ISO, jeżeli mamy jednak słoneczny dzień lub dobre oświetlenie wtedy stawiamy na najniższą wartość.
Niestety... wzrost czułości powoduje jednak wzrost szumu zanieczyszczającego zdjęcie. Więc nie ma tak dobrze. ALE, większość nowych lustrzanek cyfrowych całkiem daje radę przy wysokim ISO, mój Canon 600D radzi sobie całkiem nieżle jeszcze przy ISO 800 gdzie w moim starym Sony a300 ISO 400 było katastrofą!

Mniej więcej o to chodzi:
Zdjęcie z internetu!

***

Także to są takie chyba najbardziej podstawowe podstawy i myślę, że każdy powinien się zapoznać z tymi funkcjami bo można wiele z nich wycisnąć. I dla tych co jeszcze focą na auto- przestawcie się na manualny, nie pożałujecie! 
Wszystkie zdjęcia oprócz ostatniego są moją właśnością.


Trzymajcie się! :)


Możecie mnie znaleźć tutaj:


32 komentarze :

 1. Świetna notka, też było mi ciężko ogarnąć te podstawy i musiałam niejednokrotnie wracać do tych internetowych poradników i przypominać sobie za co odpowiedzialne są te parametry :) ale to kwestia wprawy i rzeczywiście, nie ma nic lepszego jak tryb manualny, nieporównywalnie więcej zabawy niż ze zwykłym auto ;)

  Pozdrawiam i czekam na kolejne notki! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi to pomogło. Gdy czytałam inne definicje nie mogłam ich do końca zrozumieć. Dzięki Tobie, w jasny i prosty sposób zrozumiałam czym jest przysłona i czas naświetlenia. Jak dobrze że wróciłaś :) Pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń
 3. Mogę się Cb zapytać, jakie parametry mam ustawić skoro, chcę rb w oświetleniu dziennym, portrety. Mam aparat Nikona D3000 i obiektyw Nikkora 50 mm f/1.8 G? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy :) Ale przy portretach to najlepiej raczej trzymaj f/1.8, maksymalnie f/2.5.. Czas naświetlania zależał będzie od tego właśnie-Jeżeli masz słońce to może Ci starczy 1/640 lub 1/800 przy ISO 100 lub 200. Musisz eksperymentować, nie ma jednego ustawienia na jedną pogodę :)

   Usuń
 4. dobra jesteś, serio ;)
  szkoda, że nie prowadziłaś tego bloga 4 lata temu, kiedy uczyłam się podstaw, bo męka z tym górnolotnym słownictwem, które spotykałam na stronach i forach była straszna ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Więc bierz aparat i ustaw tryb na manualny. Przykro mi, ale nie można przez całe życie fotografować na auto" -zgadzam się z tym całkowicie! Cała zabawa zaczyna się właśnie na trybie manualnym ;) Jeśli posiada się lustrzankę to aż wstyd nie próbować i uczyć się działać na tym trybie. Odkąd ustawiam wszystko samodzielnie w aparacie jestem świadoma tego, co dzieje się na zdjęciu, które wykonuję. Świetne uczucie robić zdjęcia na ustawieniach dobranych samodzielnie, niżeli tych, które podpowie lub sam ustawi nam aparat na trybie automatycznym - to daje dużą satysfakcje i aż chce się kombinować dalej ;)

  Umieszczasz na blogu naprawdę świetne porady! Bardzo chętnie na niego wracam :)

  Serdecznie pozdrawiam! :))

  OdpowiedzUsuń
 6. zrobisz notke o technice pisania światłem? ;>

  OdpowiedzUsuń
 7. Podstawy super ;) dla mnie były dość jasne i zrozumiałe, po paru próbnych zdjęciach o różnym doborze ustawień już wiedziałam z czym co się je :) Potem doszły inne funkcje jakie oferował aparat, zabawa kelwinami, współczynnikami ekspozycji, zrozumienie histogramu... i można focić bez opamiętania!

  OdpowiedzUsuń
 8. jak ustawić wartość przysłony ? mam taki sam sprzęt jak Ty

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyciskasz przycisk Av obok ekranu i kręcisz pokrętłem :)

   Usuń
 9. Jeszcze nie ogarnęłam tego czasu naświetlania, aczkolwiek bardzo przydatne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogarniesz niebawem, to nic trudnego :) To znaczy ile czasu zdjęcie się naświetlać będzie :) jeżeli ustawisz naświetlenie na dłuższe to będzie mogłobyć ono prześwietlone lub za jasne a jeżeli ustawisz na krótsze to za ciemne :D

   Usuń
  2. No dobrze, już rozumiem, bardzo dziękuje :)

   Usuń
 10. To jest świetne, bardzo dobrze wytłumaczone. Chodzę na kółko fotograficzne i Pan o tym "nawijał", ale nic nie zrozumiałąm.
  Dziękuję<333 : **

  OdpowiedzUsuń
 11. dobry post! :D
  dodasz jeszcze kiedyś takie przykładowe ustawienia iso, przysłony i migawki np w portretach, krajobrazach, makro itd? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale to niestety nie ma jednego przykładowego ustawienia.. Trzeba patrzyć na oświetlenie :)

   Usuń
 12. Nwm jakie ustawić ISO do portretów i czas naświetlania! Pomożesz? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma jednego ustawienia do portretów czy cokolwiek, musisz patrzeć na warunki oświetleniowe :) Powiedz mi w jakich warunkach to może będę mogła odpowiedzieć :D

   Usuń
 13. Bardzo mi pomogłaś . :)
  Dziękuje ! :)

  OdpowiedzUsuń
 14. wreszcie ktoś potrafił to wytłumaczyć tak, żeby każdy to zrozumiał! naprawdę świetnie opisane, wszystko stało się prostsze, dzięki Tobie ; ) od jutra przestawiam się na manual, dziękuję! :D /k.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja gdy ustawię tryb manualny w mojej alfie 390 wszystko jest takie ciemne, a jak zmienię czas naświetlania na najkrótszy to już w ogóle ciemność widzę;< co mam przestawić żeby było ok?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależy jaki masz obiektyw :) I zależy w jakich warunkach focisz. Wiadomo, że będzie ciemno jak ustawisz np czas naświetlania na 1/4000 ale np jeżeli masz obiektyw 50mm 1.8 i robisz zdjęcia w domu to może 1/100 przy przysłonie 1.8 będzie okej ;) I to chodzi, że zmniejszamy czas naświetlania gdy jest bardzo jasno :)

   Usuń
 16. Dziękuję za rady!

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo przydatny post! Dzięki! :*

  OdpowiedzUsuń
 18. Cholercia! W końcu poradnik, gdzie jest napisane prostym i zrozumiałym językiem - DZIĘKUJĘ :D
  + Od jakiegoś czasu obserwuję Twojego fbl - maaatko, jakie cudowne zdjęcia *.*

  OdpowiedzUsuń
 19. bałam się włączyć manualny ;D
  może teraz ogarne co i jak, dla takiego amatora co ja to czarna magia ....

  OdpowiedzUsuń
 20. Dziękuję za ten i wiele innych świetnych postów! ;* u mnie też totalna amatorka chociaż lustrzankę mam od roku. Zdjęcia robię bo lubię, nie wiąże z fotografią przyszłości. Aparat mam amatorski bo lepszego mi nie potrzeba, a jak dla mnie jest idealny i robi naprawdę świetne zdjęcia :) dzięki Tobie chcę poszerzyć swoje umiejętności i robić coraz lepsze fotki :) jesteś świetna! Będę tu zaglądać! :)) Początkowo miałam problem z ogarnięciem tej przysłony, czasu naświetlania itd. Jednak jak pobawiłam się moim aparatem coś ogarnęłam! :) Jeszcze raz wielkie dzięki! :) Pozdrawiam- amatorka Canona 1100d

  OdpowiedzUsuń
 21. Ja miałam z tymi podstawami OGROMNY problem i praktycznie rok zajęło mi żeby to ogarnąć. Za każdym razem jak chciałam to zrozumieć coś mi nie wychodziło i wracałam do automatu. W końcu się zdenerwowałam i powiedziałam sobie ze wyjdę z domu dopiero wtedy gdy to zrozumiem. Wpadłam wtedy na GENIALNY ARTYKUŁ:
  http://www.szerokikadr.pl/poradnik/tryby-p-s-a-m-co-to-jest-oraz-kiedy-i-jak-ich-uzywac
  W ciągu godziny nauczyłam się wszystkiego. Później trzeba było tylko trochę poćwiczyć i teraz już rozumiem :D

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja i tak nie ogarniam

  OdpowiedzUsuń
 23. Od 8 roku życia interesowałam się foto na komunię zamiast roweru chciałam aparat dostałam ale był on nazwyklejszy ,po kilku latach wzięłam go na jedną wycieczkę szkolną myślałam że będzie to idealne miejsce do robienia zdjęć jednak został zepsuty tęsknie za robieniem zdjęć tablet ,telefon jest zapelnony zdjeciami. Szkoda że tak słabej jakość.Myślałam nad kupnem aparatu ,lustrzance ale nie wiem jakiej zaczęłam zbierać pieniądze ,ale nie wiem jeszcze na co jedyne co musi być to dosyć łatwy w obsłudze mamnadzieję ,że coś mi zaproponujesz
  Niewiem czy to ważne ,ale mam 13 lat

  OdpowiedzUsuń