} -->

Przepis na zdjęcie: Świąteczna sklejka

poniedziałek, 24 grudnia 2012

Oto mój pierwszy tutorial jak uzyskać efekt końcowy jak na mojej ostatniej świątecznej sklejce :)Potrzebujesz:
 • Program Photoscape (darmowy)
 • Kilka jasnych świątecznych zdjęć, najlepiej 9
Jasne zdjęcia nadają się najbardziej do tego tutorialu dlatego jeżeli chcesz uzyskać podobny efekt to wybierz jak najbardziej podobne zdjęcia kolorystycznie do moich. Zdjęcia powinny być naturalnego koloru, zrobione w naturalnym świetle. Unikaj ciemnych miejsc i żarówkowego światła!

Jeżeli masz już ułożone zdjęcia a interesuje Cię tylko obróbka zdjęcia to przejdź to kroku 8.


Jak widać bardzo lubię kolory ciepłe, jasne i złociste na moich zdjęciach. Według mnie nadają zdjęciu bardziej delikatną atmosferę i to jest mój ulubiony sposób przerabiania. Na początku musiałam się trochę napracować aby uzyskać taki układ zdjęć ale wszystko opiszę:

1. Otwieramy Photoscape i wchodzimy w zakładkę Page/Strona i wybieramy ułożenie zdjęć gdzie są 2 rzędy i 3 kolumny:


2. W ustawieniu "Margin" dałam liczbę 40 aby dodać zdjęciom grubą ramkę. Tło można dobrać według własnego upodobania, ja preferuję zwykle białe tła, według mnie zdjęcia wyglądają bardziej profesjonalnie i bardziej estetycznie. Jak pewnie zauważyliście to oryginalny rozmiar tego ułożenia będzie wynosił 440x440 a na moim screenie ma on rozmiar 1240x840 i zdjęcia są bardziej ustawione poziomo niż pionowo. Żeby uzyskać taki efekt trzeba kliknąć przycisk gdzie jest oryginalny rozmiar (440x440) i wtedy pojawi się takie okienko:


3. Wybieramy powiększenie 300% i proporcje zdjęcia 3:2. Wtedy nasze ułożenie powinno być poziome a nie pionowe oraz bardzo powiększone. Mi zwykle tak się powiększa, że muszę zmniejszać rozmiar podglądu który znajduje się u mnie zaraz pod naszym ułożeniem zdjęcia i u mnie jest opisany jako "Preview Zoom".


4. Nasze świąteczne zdjęcia przeciągamy w wolne krateczki. Można również kliknąć na wolną kratkę a wtedy otworzy nam się okno do wyszukania zdjęć. Według mnie przeciąganie bezpośrednio z folderu jest szybsze więc zawsze sobie przeciągam :D
~ Kiedy już mamy wszystkie kratki zapełnione zdjęciami zapisujemy zdjęcie- przycisk do zapisania zdjęcia znajduje się w górnym prawym rogu.

Kiedy zapisałeś/aś tę sklejkę skasuj wszystkie zdjęcia w kratkach (spokojnie, nic się nie stanie Twojemu zapisanemu zdjęciu). Po prostu kliknij na zdjęcie i wciśnij przycisk "Delete" na klawiaturze :)


5. Teraz mamy znów puste krateczki i możemy zapełniać je nowymi zdjęciami. Jeżeli chcesz aby Twoja sklejka wyglądała tak jak moja to zapełnij tylko JEDEN rząd swoimi świątecznymi zdjęciami. Wtedy kiedy zapiszesz zdjęcie niezapełnione krateczki będą po prostu pustym miejscem które możesz wykorzystać do napisania swoich życzeń.
Masz już jeden zapełniony rząd zdjęciami? Super! Zapisz zdjęcie tak jak poprzednie.


Mamy teraz nasze dwa zapisane zdjęcia. Powinno to wyglądać tak jak powyżej :)


6. Teraz wchodzimy w zakładkę "Łączenie/Combine" w Photoscapie która znajduje się tuż obok "Strona/Page". Przeciągamy z folderu najpierw pierwszą sklejkę z 6 zdjęciami a potem drugą sklejkę. BARDZO WAŻNE: upewnij się, że Twoje dwa zdjęcia zostają połączone w dół a nie w bok :) W czerwonym kwadraciku jest pokazane co trzeba wybrać. Potem można trochę zmniejszyć rozmiar naszej sklejki do dowolnego rozmiaru.
UPEWNIJ SIĘ też, że tam gdzie jest napisane "Intervals of photos" liczba wynosi -30 (wtedy nasze zdjęcia będą równomiernie od siebie położone i nie ma pomiędzy nimi wielkiej przerwy).

7. Kiedy wszystko wygląda tak jak powinno, w prawym górnym rogu wybierz "Edit/Edytuj" i przechodzimy do etapu edycji naszej sklejki świątecznej!8. (Dla tych co przeoczyli kroki 1-7) Otwórz swoje zdjęcie w Edytorze / (Dla tych co są ze mną od kroku 1) Kliknięcie Edit w poprzednim etapie powinno automatycznie przenieść Twoją sklejkę do zakładki Edytora. Wciskamy Ctrl+M i wyskoczy nam okno krzywych czyli mojego ulubionego narzędzia w tym całym programie. Jak widać, krzywa na moim screenie powyżej będzie się różniła od Twojej. To jest dlatego, że ja mam już zapisane swoje ulubione krzywe i po tym tutorialu też będziesz mógł/mogła sobie swoje zapisać- potem ich wybieranie będzie o wiele szybsze :)


9. Po lewej jest standardowa krzywa która zawsze się otwiera po naciśnięciu Ctrl+M a po prawej jest krzywa którą nazwałam "Ciepła" bo nada zdjęciu delikatny ciepły kolor. Jak też widać moja krzywa jest podzielona na trzy inne linie- czerwoną, zieloną i niebieską. Trzeba to robić po kolei- na dole są 3 zaznaczone kolory, odznaczasz najpierw dwa kolory (powiedzmy zielony i niebieski) i zostanie czerwona krzywa. Przesuwasz ją trochę do góry. Potem odznaczasz czerwoną i zaznaczasz samą zieloną, też przesuwasz do góry aby była zaraz pod czerwoną krzywą. Potem to samo robisz z niebieską. Efekt będzie delikatny ale o tym wspomnę w następnym kroku. Najlepiej sobie zapisz krzywą - po prawej stronie będzie Save, nazwij ją "Ciepła" czy jak chcesz i kliknij OK.

10. Teraz Twoje zdjęcie powinno być troszeczkę jaśniejsze. Kliknij Ctrl+M ponownie, wciśnij Load, wybierz krzywą którą nazwałeś/aś "Ciepła" i kliknij ponownie OK. Zdjęcie stanie się bardziej jaśniejsze i cieplejsze :) Różnicę pomiędzy zdjęciami można zobaczyć poniżej:


11. Niektórym może zdjęcie się już takie o spodobać więc mogą po prostu wyłączyć ten tutorial ale niestety nie na tym skończyła się moja obróbka. Dochodzi do tego jeszcze jedna, trudniejsza krzywa z którą można mieć problemy do zreplikowania i na koniec został nam jeszcze napis świąteczny. Do dzieła!


12. Oto moja "Specjalna" krzywa. Powstała ona przez przypadek kiedyś podczas mojego eksperymentowania z krzywymi. Tak wygląda ona w całości ale pokażę oddzielnie jak każdego koloru krzywa (czerwona, zielona, niebieska) wygląda aby było łatwiej zreplikować:


13. Nie bój się eksperymentować z wyglądem krzywych! Im więcej eksperymentujesz z różnymi kształtami tym bardziej prawdopodobne, że i Ty odkryjesz swoją własną "Specjalną" krzywą! Kiedy już będziesz miał/a krzywą w podobnym kształcie do mojej, możesz ją zapisać i kliknąć OK.

Efekt użycia "Specjalnej" krzywej można zobaczyć poniżej. Jak widać efekt jest bardzo delikatny tak jak cała obróbka tej sklejki. Ta krzywa podkreśla żółcie na zdjęciu co widać szczególnie na twarzy i skórze.


14. Ostatni krok, nareszcie! Najprostszy ze wszystkich. Dla ładnego finiszu do zdjęcia postanowiłam dodać mały napis "Merry Christmas" w wolne miejsce pod moją sklejką.


Wchodzimy w zakładkę "Objekt/Object" pod zdjęciem i wybieramy ikonkę z literką "T". Wyskoczy nam okienko do edycji tekstu. W puste miejsce wpisujemy swoje "Merry Christmas", "Wesołych Świąt" lub jakiekolwiek inne życzenia, wybieramy ulubioną czcionkę, ustawiamy jej rozmiar i klikamy OK.
Ja w tym tutorialu użyłam czcionki Windsong Regular.


Tekst możesz powiększać lub zmniejszać i przenieść gdziekolwiek na zdjęciu. Wszystko zależy od własnego upodobania!

Koniec! Tak właśnie powstała moja świąteczna sklejka. Cały proces zajął mi niecałe 20 minut, najbardziej musiałam kombinować z ułożeniem zdjęć. Przez to, że już od dawna mam zapisane ulubione krzywe sama edycja zdjęcia zajmuje dosłownie minutkę. Tylko wciskam Ctrl+M, wybieram krzywe i klikam OK.

Mam nadzieję, że tutorial się przyda niektórym ludziom i będą chcieli spróbować zrobić coś podobnego ze swoimi zdjęciami. Jeżeli chcecie podzielić się waszymi pracami i jak ten tutorial wygląda z waszymi zdjęciami można podsyłać swoje prace na mój email lub zostawić link w komentarzu.Zapraszam również na moje inne strony:

22 komentarze :

 1. Przydało się! Dziękuję i Życzę Wesołych Świąt ♥

  OdpowiedzUsuń
 2. aaaaa dziękuję za cudowny tutorial jesteś wielka! ♥ Nie ma drugiej takiej pomocnej osoby jak ty:) Życzę Ci wesołych, spokojnych świąt, dużo szcześcia miłości ,i coraz wiecej sukcesów w fotografii , bo należy ci się to! :)Co do mojego efektu wyszedł trochę inaczej , ale myślę (mam nadzieję) , że aż tak bardzo nie odbiega od twojego:D

  OdpowiedzUsuń
 3. świetne ! :) mam czasami problemy z obróbką ale teraz będę eksperymentować, wesołych świąt Izabello <3

  OdpowiedzUsuń
 4. kochana jesteś! większość artystów nie chce sie dzielić z innymi swoimi technikami obróbki bo to jest takie " tylko ich " . Jesteś wielka! <3

  OdpowiedzUsuń
 5. przeczytane, napewno sprobuje!

  OdpowiedzUsuń
 6. Wesołych Świąt! :)
  świetny blog! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. jeju dzięki straszne! Bardzo się przydał! Świetny pomysł na bloga,dziękuję! I wesołych świąt! a oto mój efekt: http://i49.tinypic.com/fop1k1.jpg (zdjęcia zupeeeełnie przypadkowe)

  OdpowiedzUsuń
 8. co to za czcionka? świetne :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajnie wyszło :)

  http://paranoje-moje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. @Anonymous- Czcionka to Windsong Regular :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziękuje bardzo!
  Przydało się :)
  będę tu zaglądać częściej i mam nadzieję że będzie tego więcej <3

  OdpowiedzUsuń
 12. a to mój efekt:
  http://www.photoblog.pl/beverlies/140388111

  jeszcze raz dziękuję :*

  OdpowiedzUsuń
 13. uwielbiam Cię :*

  OdpowiedzUsuń
 14. http://www.photoblog.pl/onefoureight/140410624 <- to moje, troche inne, i barwy nie wyszły, ale to dlatego, że robione przy sztucznym świetle :<

  OdpowiedzUsuń
 15. Ktoś Ci już mówił, że jesteś wspaniała? Jesteś taka fajna, naturalna. Rzadko kto pomaga początkującym w taki sposób jak Ty, tzn. tłumaczysz tak, aby każdy zrozumiał i mógł się czegoś nauczyć. Długo już używałam już photoscape ale krzywe mnie zawsze przerażały (głównie działanie na pojedynczych kolorach). Dzięki bardzo, za ten tutorial. Teraz siedzę i kombinuję nad własnymi krzywymi. :) Czekam na pozostałe tutoriale!

  OdpowiedzUsuń
 16. Świetne to jest ! *.*

  I cieszę się, zę wszystko dokładnie tłumaczysz dla początkujących ! < 33

  OdpowiedzUsuń
 17. http://www.photoblog.pl/chupa2chupsyy/140708486/3.html <-- tak wyszła moja sklejka :)
  nie to co Twoja , ale OK :P

  OdpowiedzUsuń
 18. Dziękuję wszystkim za tak miłe słowa! Mam nadzieję, że jeszcze chętniej będziecie czytali tego bloga! :):*

  OdpowiedzUsuń
 19. Świetny blog! Super wytłumaczone. Może nas jeszcze czegoś nauczysz? Przekażesz swoja wiedzę fotograficzną?

  OdpowiedzUsuń
 20. Na pewno! :) Ale to dopiero jak wrócę do Londynu! :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Świetne! Czytam twój blog od 2 dni, a już efekty które osiagnęłam dzięi twoim poradą są zniewalające! Napewno będę eksperymentowała z krzywymi, wielkie dzięki. Oczywiście obserwuję :)

  OdpowiedzUsuń