} -->

Tutorial - Jak przerabiam fotki

sobota, 20 kwietnia 2013
W tytule pewnie by było "Jak przerabiam zdjęcia" a nie "fotki" ale kocham czcionkę w moim tytule tak bardzo, że będę starała się nie pisać polskich znaków i jej nie rujnować (bo w tej czcionce nie ma polskich znaków więc jeżeli napiszę ą to jest napisane inną czcionką). Więc musicie znieść takie tytuły, przepraszam! :) 

No a więc obiecana notka o tym jak przerabiam zdjęcia która 'wygrała' w głosowaniu po prawej stronie. Nie będzie opisany jeden sposób przerabiania bo jak pisałam i mówiłam wcześniej: każde zdjęcie potrzebuje innej obróbki. Więc pomyślałam, że może przyda wam się kilka sposobów na przerobienie zdjęcia a jeżeli się nie przyda to może zaspokoję ciekawość ludzi którzy się mnie dopytują o edycję moich zdjęć. Więc przerobiłam zdjęcia według własnego upodobania i tak jak ja zwykle przerabiam.

Uwierz albo nie ale każda przeróbka zajmuje mniej więcej 3 minuty oraz ma 4 lub 5 kroków. Więc w tym samym czasie obalam mit o tym, że przesiaduję godziny w Photoshopie/Photoscape i pracuję nad wyglądem zdjęcia przez długi czas. Staram się wam przekazać techniki proste do wykonania oraz pokazać, że Photoscape naprawdę nie jest trudny w obsłudze jeżeli tylko się go opanuje :) Tak więc zaczynajmy! Dodam tylko, że pierwsze zdjęcie jako jedyne opiszę bardzo dokładnie bo niektóre kroki się powtarzają w następnych zdjęciach. Ale jeżeli dojdzie jakiś nowy krok w innym zdjęciu to dam print screeny z wszystkimi opisami i wskazówkami. Takim sposobem chcę zaoszczędzić wam niepotrzebnego oglądania print screenów i sobie czasu :)

Zdjęcie pierwsze: Kolorowe tulipany
czas: 3-5 minut
5 kroków 
przysłona: 1.8 / czas: 1/500 / ISO 100Ta przeróbka jest chyba najsubtelniejsza ze wszystkich. Nie zrobiłam tutaj dużo bo według mnie niezbyt trzeba ale generalnie żadnego zdjęcia nie wstawiam bez chociaż minimalnego poprawienia. Takie już przyzwyczajenie. Tutaj w sumie pokazałam jak nieco rozjaśnić zdjęcie bez strasznego prześwietlenia. Zresztą widać, że tak i tak białe płatki tulipana na górze ucierpiały ale tak się czasem dzieje. Skupiam się bardziej na całokształcie zdjęcia  niż na małych niedopracowanych detalach jeżeli chodzi o takie zdjęcia z życia codziennego które wędrują najczęściej na mojego tumblra lub photobloga.

~ Krok 1: Otwórz Photoscape --> Edytor i wrzuć wybrane przez Ciebie zdjęcie gotowe do przeróbki. U mnie pierwszym krokiem było lekkie rozjaśnienie zdjęcia przez to, że było robione całkiem pod słońce więc z mojej strony wazon i liście wyszły ciemne. Więc kliknij w strzałeczkę obok "Jasność, Kolor" i odnajdź opcję "Rozjaśnij" i wybierz poziom "Średni".


~ Krok 2: Następną funkcją jest "Podświetlenie". Zwykle nie używam tej funkcji jeżeli chodzi o portrety bo brzydko działa na twarz ale jeżeli chodzi o rośliny, krajobrazy to może się przydać- CZASEM. Odnajdź funkcję Podświetlenie i poziom na (+) 50%. Możesz spróbować inne poziomy ale generalnie (+) 50% jest dla mnie całkiem naturalnym podświetleniem ale nie jest także niezauważalny.


~ Krok 3: Otwieramy okno wykresów, często przeze mnie używana funkcja. Otwieramy poprzez wciśnięcie Ctrl + M lub wchodzimy strzałeczką w "Jasność, Kolor" i wybieramy opcję "Wykres koloru". Jednak tutaj nie będziemy używać żadnych z moich krzywych tylko przesuwamy dolny koniec domyślnego wykresu troszeczkę w górę. Zauważysz, że robi się taka jakby biała mgiełka na Twoim zdjęciu. Ja nazywam to białym stylem nakładania, tak jakoś :-) Lubię używać tej funkcji bo według mnie nadaje zdjęciu pewnej delikatności.


~ Krok 4: Czasami kiedy użwam białej mgiełki/białego stylu nakładania, zauważam, że niektóre elementy na zdjęciu robią się zbyt jasne. Wtedy potrzebuję troszkę przyciemnić zdjęcie żebym miała łatwiej w następnym kroku. Uwierz, łatwiej jest rozjaśnić zdjęcie niż je przyciemniać :) Więc jak widać na screenie poniżej: strzałką wchodzisz w "Jasność,Kolor" --> Przyciemnij --> poziom niski.


~ Krok 5: Ostatni krok. Tak zwykle zakańczam edycję swoich zdjęć. Bardzo lubię używać efektu kliszy bo zwykle zaspokaja moje końcowe potrzeby jeżeli chodzi o przeróbkę zdjęć. W tym zdjęciu zakończyłam edycję poprzez wchodzenie strzałką w "Filtr" --> na samej górze znajduje się "Efekt kliszy" a potem "Portra-Niski". Według mnie ten filtr ładnie pogłębia zdjęcie oraz podkreśla lekko żółcie w zdjęciu nadając tulipanom żywych, jaskrawych barw.


Także to była pierwsza przeróbka zdjęcia w moim stylu. W następnych przeróbkach nie będzie tak dokładnie opisane bo wiele kroków się powtarza ale postaram się pisać jak najdokładniej :)

 Zdjęcie drugie: Żółte kwiatki
czas: 3 minuty
4 kroki
przysłona: 1.8 / czas: 1/800 / ISO 100


~ Krok 1: Tak samo jak w poprzedniej przeróbce odnajdź funkcję "Podświetlenie" i ustaw poziom również na (+) 50%

~ Krok 2: Strzałką wejdź w "Jasność, Kolor" --> Rozjaśnij --> poziom średni

~ Krok 3: Wejdź strzałką w "Filtr" i odszukaj "Styl nakładania" i ustaw kolor na 160 a poziom na 63%. ~ Krok 4: Następnie znów wchodzisz strzałką w "Filtr" --> Efekt kliszy --> Portra- niski.

Zdjęcie trzecie: Zdjęcie w lustrze czyli "lustrzanka"
czas: 3 minuty
5 kroków
przysłona: 1.8 / czas: 1/80 / ISO 200


~ Krok 1: Filtr --> Styl nakładania --> kolor 160 / poziom 63%

~ Krok 2: Krzywa mojego autorstwa "Ciepła" - (kliknij tutaj po więcej info o moich wykresach)

~ Krok 3: Jasność, Kolor --> Przyciemnij --> Niski

~ Krok 4: Filtr --> Efekt kliszy --> Portra - niski

~ Krok 5: Filtr --> Efekt kliszy --> Velvia - niski


Zdjęcie czwarte: Skakanka
czas: 4 minuty
5 kroków
przysłona: 1.8 / czas: 1/80 / ISO 200


~ Krok 1: Na zdjęcie nałóż wykres mojego autorstwa "Ciepła" dwa razy! (kliknij tutaj po więcej info o moich wykresach)

~ Krok 2: Jasność, Kolor --> Przyciemnij --> Niski

~ Krok 3: Ctrl + M --> robisz białą mgiełkę (opisane na początku w przeróbce o tulipanach w kroku 3)

~ Krok 4: Filtr --> Efekt kliszy --> Portra - niski

~ Krok 5: Wejdź strzałką w "Jasność, Kolor" i odszukaj "Dilate". Nie wiem czy to ma jakieś tłumaczenie po polsku ale u mnie nawet w tłumaczeniu pisało dilate. Cóż, opcja ta znajduje się zaraz nad opcją "Erozja". Nie wiem jak opisać ten efekt i w sumie jest on opcjonalny ale małe różnice nadal się liczą a w tym wypadku "Dilate" usunęło tak jakby cienie na skakance.Ufff, koniec! Niby takie krótkie edycje zdjęć ale notkę pisałam dobrą godzinę. Zresztą jak to ja- zawsze chcę mieć wszystko ładnie i perfekcyjnie :-) Mam nadzieję, że komuś się przyda i spodoba- lećcie przerabiać a i oczywiście próbujcie innych efektów bo nigdy nie wiadomo- może wam wyjść co innego co wam się spodoba milion razy bardziej! :)

Kilka słów ode mnie
Na jutro bym przewidywała notkę z motywacją do ćwiczeń. Sama muszę się jakoś zmotywować bo mój ostatni zły humor odbiera mi chęci do wszystkiego a pisanie dla was na tym blogu  wypełnia mnie motywacją do dalszego działania. Dodam gify, zdjęcia, obrazki, słowa ble ble ble do ćwiczeń które polecam więc wszystkie ćwiczące lasie (może i faceci też!) mogą jutro zajrzeć po dawkę motywacji i porad co do ćwiczeń na różne partie ciała! Tymczasem ja lecę obmyślać nową ankietę. Zastanawiam się nad mini konkursem bo akurat troszkę funduszy mi wpadło do kieszeni więc mogę wydrukować jakieś odbitki czy mini nagrody jeżeli ktoś by w ogóle chciał taki konkurs. Chciałam kiedyś zrobić ale Facebook coś nawalał więc miejmy nadzieję, że teraz pójdzie gładko oraz będą chętni. Jeżeli ktoś jest chętny do pomocy to możecie pomysły na nagrody napisać w komentarzu- uprzedzam, że nie stać mnie na jakieś drogie rzeczy- mogłabym zrobić nagrody coś w stylu odbitki w rozmiarze A4, A3 (może), kalendarze, kubki, foto-książka, sesja zdjęciowa na niektórych terenach Polski i Anglii ale jeżeli ktoś ma inne pomysły to chętnie poczytam! Do jutra, całuję! :-*


Skoro już tutaj jesteś to zobacz też:

21 komentarzy :

 1. Genialna notka, na pewno skorzystam, niezwykle przydatna :)

  OdpowiedzUsuń
 2. o proszę, głosowałam na notkę z obróbką i mam :D Pracuję tylko w Photoscapie i swoje zdjęcia przerabiam podobnie, aczkolwiek dzisiaj wyczaiłam u Ciebie kilka fajnych trików, które z pewnością niedługo wykorzystam :)
  a co do konkursu - rób Iza, rób! Masz piękne zdjęcia a ich odbitka w formacie A4 lub A3 byłaby niesamowitą nagrodą!

  OdpowiedzUsuń
 3. Super ! Uwielbiam Cię za te notki ; )
  Konkurs - brzmi ciekawie ;D

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne rady! Dziękuję! Na pewno wykorzystam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja w Photoshopie by uzyskać taki efekt robię rozświetlenie + tz. przesunięcie i korekta gamma, ale nie wychodzi to tak fajnie jak u Ciebie ;(
  Muszę popróbować w photoscapie!
  A jak nazywa się ta czcionka którą używasz na tytuły ?

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję Ci bardzo za tą notkę! Super opisana i bardzo mi się przyda. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Żałuję, że mój aparat leży zepsuty i nie mam kasy na nowy, bo chciałabym wypróbować wszystkie Twoje rady, jakie tu umieszczasz. Wydajesz się być wspaniałą, naturalną, przyjacielską osobą i... uwielbiam Cię! ♥

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja trochę zupełnie inny temat :)
  Jaki masz szablon na fit tumblr ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie jestem w stanie Ci powiedzieć bo nie ma już żadnego linku do "theme" - znalazłam u kogoś i edytowałam html żeby nie było linku do theme ani do autora, taka ze mnie jędza :( chciałam użyć tego szablonu do mojego tumblra ale nie pasował więc teraz niestety nie jestem w stanie Ci powiedzieć jaki to szablon. Ale pamiętam, że kiedy szukałam szablonów to wpisywałam "Free minimalistic themes for tumblr" może tam coś ciekawego znajdziesz :)

   Usuń
  2. Dziękuję :)

   Usuń
 9. Jesteś cudowna, myślałam, że znam już całego Photoscape'a a tu okazuje się że nie... :)) Czekam na notkę o motywacjach :))

  OdpowiedzUsuń
 10. Czekam na motywacje :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Haha, wszystkie zdjęcia podobają mi bardziej w wersji oryginalnej :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Uf jak dobrze, że jesteś i chce Ci się nam wszystko opisywać! DZIĘKI!!!

  OdpowiedzUsuń
 13. jejku dziękuje ci bardzo! wcześniej moje wszystkie zdj nawet po przeróbce (takiej jaką umiem czyli b.kiepskiej) wyglądały tak zwykło i nie podobały mi sie zbytnio. A teraz naprawdę podobają mi sie! Dziękuje kocham cie za to co robisz, pomagasz innym w robieniu zdj i za to jaka jesteś <3 !

  OdpowiedzUsuń
 14. Jakiej wersji photoscape używasz? :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Dziękuję Ci, jesteś mistrzowska! Dużo więcej dzięki twoim radą dowiedziałam się o Photoscape.
  Pozdrawiam serdecznie! ;*

  OdpowiedzUsuń
 16. jaki masz model aparatu ?
  Pozdrawiam! ^^

  OdpowiedzUsuń